< sekcia Slovensko

Voľba kandidátov na ústavných sudcov je verejná, poslanci hlasujú

Ilustračná snímka. Foto: TASR Jakub Kotian

Poslanci majú vybrať 18 kandidátov a tých ponúknuť prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR. Spolu je na ÚS SR 13 sudcov.

Bratislava 12. februára (TASR) - Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR je verejná. Rozhodli o tom poslanci hlasovaním. Následne pristúpili k voľbe, jej výsledky budú známe po sčítaní hlasov, čo môže trvať pár hodín.

Poslanci majú vybrať 18 kandidátov, a tých ponúknuť prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich, ktorí na 12 rokov zasadnú na Ústavný súd SR. Spolu je na ÚS SR 13 sudcov.

Jedným z najviac diskutovaných kandidátov bol predseda Smeru-SD Robert Fico. Most-Híd povedal, že ho voliť nebude. Fico kandidatúru stiahol, kritizoval Most-Híd a oznámil, že verejnú voľbu odmieta.

Zároveň naznačil reálnu hrozbu vypovedania koaličnej zmluvy, a to v súvislosti s postojom strany Most-Híd. Vyhlásil, že ak kandidáti na ústavných sudcov prejdú vo voľbe v parlamente hlasmi Mosta-Híd s opozíciou, dôjde k porušeniu koaličnej zmluvy s vážnymi dôsledkami na fungovanie vládneho kabinetu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.