Kultúra

Štefánikove prednášky u profesora Masaryka

Prečítajte si siedmu časť zo série M. R. Štefánik.

Lenka Filipová dnes oslavuje 65. narodeniny

Po stopách úspešnej mamy kráča dnes aj 25-ročná dcéra Lenny. V roku 2016 vydala album Hearts, za ktorý získala štyri ocenenia Anděl českej akadémie populárnej hudby.

Byzantský učenec svätý Cyril-Konštantín skonal pred 1150 rokmi v Ríme

Slovenská republika (SR) si 5. júla pripomína štátnym sviatkom príchod svätých Cyrila (Konštantína) a Metoda na Veľkú Moravu.,aktualizované 

V Novej Bani bude predstavená výstava Desatoro o gajdách

Gajdošská kultúra je charakteristická aj pre región Pohronského Inovca. Znovuzrodenie popularity tohto nástroja prinieslo vytvorenie podujatia Gajdošské fašiangy.

Ruský bájkar Ivan Anrejevič Krylov sa narodil pred 250 rokmi

Krylov využíval malebnosť ruského jazyka a ľudovú múdrosť a do bájok dokázal vtlačiť maximum dobovej, národnej a sociálnej adresnosti.

Ed Sheeran predal v Prahe už vyše 100.000 vstupeniek

Najpredávanejší hudobný umelec planéty Ed Sheeran potvrdzuje aj v Prahe, že jeho živé koncerty patria medzi celosvetovo najžiadanejšie akcie.

Rada RTVS zvolila svojho predsedu, stal na ním opäť Igor Gallo

Zo strany členov Rady bol Gallo jediným navrhnutým kandidátom na funkciu predsedu, navrhla ho členka Rady Dóra Hushegyiová.,aktualizované 

Slovenské pohľady si pripomínajú sedemdesiatku básnika Milana Richtera

Zabudnutý spisovateľ – to je názov literárnovednej štúdie Júliusa Lomenčíka o málo známom slovenskom spisovateľovi z prvej polovice 20. storočia Samuelovi Činčurákovi.

Nový vínny festival v Štiavnici ponúkne možnosť piť vína zo sopiek

Počas dvoch dní ochutnajú návštevníci podujatia za účasti vinárov aj odborníkov víno až z troch vulkánov: Štiavnica, Tokaj a Somló.

TASR ponúkne spravodajstvo z cesty A. Danka v Rusku

Osobitná spravodajkyňa TASR Lucia Schmidtová bude z Ruska prinášať textové spravodajstvo a ďalšie multimediálne produkty.

Kultúrne centrum Cultus uvedie inscenáciu M. Sládka Dubčekova jar

Predstavenie je príbehom o sile jednotlivca, ktorý sa dokáže postaviť zlu, a to aj za cenu straty osobnej slobody alebo spoločenského opovrhnutia.

Rádio_FM zverejnilo nominácie na ocenenia Rádiohlavy 2018

Víťazov Radio_Head Awards za rok 2018 spozná hudobná verejnosť 15. marca v bratislavskej AXA aréne Národného tenisového centra.

Sima Martausová predstavila nový album Len tak sa stíšim

Speváčka a skladateľka ho v pondelok večer predstavila v sídle SĽUKu v Rusovciach.

RTVS odvysiela mimoriadne správy počas návštevy M. Pompea v Bratislave

Pompeo navštívi tento týždeň Maďarsko, Slovensko a Poľsko. Potom zavíta do Belgicka a Írska. Hlavnými témami jeho turné budú úloha Číny v strednej Európe a spolupráca v oblasti obrany.

Prehľad noviniek na slovenskom knižnom trhu

Prečítajte si, aké sú novinky na knižnom trhu.

Predstaviteľka Rachel z Priateľov oslavuje 50. narodeniny

Jennifer Anistonová bola v roku 2004 magazínom People vyhlásená za najkrajšiu ženu sveta. Po dvanástich rokoch (2016) si svoje prvenstvo opäť zopakovala.

Literárny vedec a politik Rudolf Chmel slávi 80. narodeniny

Literárny vedec Vladimír Petrík označil obdobie, v ktorom Chmel viedol Slovenské pohľady, za hviezdne roky tohto časopisu.

V bratislavskom ÚĽUV-e bude medzinárodná výstava pletených košíkov

Poľské združenie Serfenta smeruje svoje aktivity k ochrane tohto tradičného remesla, širokému publiku v atraktívnej forme prezentuje košikárstvo a podporuje jeho inovatívnu perspektívu.

Lukáš Adamec pripravuje koncerty Tancuj mi

Posledné obdobie, ktoré Lukáš Adamec strávil v nahrávacom štúdiu, prinesú čoskoro prvé ovocie. Nová štúdiovka z dielne mladého Košičana sa na pulty predajní dostane už tento rok.

Spišské divadlo uvedie rozprávku Perinbaba z pera Ľubomíra Feldeka

Feldek pôvodne napísal scenár na motívy rozprávky bratov Grimmovcov Frau Holle pre Slovenskú filmovú tvorbu a režiséra Juraja Jakubiska.