Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Bratislavský kraj

Novým náčelníkom mestskej polície v Bratislave bude M. Gajdoš

Na archívnej snímke Marek Gajdoš. Foto: TASR - Dano Veselský

Myslí si, že je potrebné zo strany mestskej polície aktívne vyhľadávať a predchádzať rizikovým situáciám, ktoré môžu viesť k porušovaniu verejného poriadku.

Bratislava 7. februára (TASR) – Novým náčelníkom mestskej polície v Bratislave bude od piatka (8. 2.) bývalý šéf vyšetrovacieho tímu kauzy Gorila Marek Gajdoš. Vo funkcii nahradí Ivana Lechnera, ktorý bratislavských mestských policajtov viedol doteraz. Gajdoša za náčelníka navrhol primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Vo štvrtok jeho návrh odobrili mestskí poslanci.

"Je to jeho profesijná minulosť, keď sa za 17 rokov v polícii od pochôdzkara vypracoval na šéfa elitného vyšetrovateľského tímu Gorila, čo svedčí o jeho odborných, ale aj manažérskych schopnostiach. Druhým dôvodom je jeho morálna integrita a tretím spoločný pohľad, ktorý máme na to, ako sa má vyvíjať práca mestskej polície v Bratislave a zvyšoval sa pocit bezpečia v hlavnom meste,“ argumentoval ešte koncom januára Vallo.

Gajdoš priznal, že súlad jeho predstáv o fungovaní polície na miestnej úrovni s ideami, ktoré prezentoval Vallo vo svojom predvolebnom Pláne B, boli silnou motiváciou reagovať na primátorovu ponuku kladne. Deklaroval, že má konkrétne predstavy o postupe a prostriedkoch, ako zvyšovať efektivitu mestskej polície. "V spolupráci so štátnou políciou chcem v prvom rade zanalyzovať aktuálnu bezpečnostnú situáciu v hlavnom meste a zvýšiť hliadkovú a monitorovaciu činnosť v najrizikovejších zónach," uviedol ako príklad.

Myslí si, že je potrebné zo strany mestskej polície aktívne vyhľadávať a predchádzať rizikovým situáciám, ktoré môžu viesť k porušovaniu verejného poriadku. "Takisto je potrebné zvýšiť objasnenosť na úseku priestupkov voči majetku, ktorá je v porovnaní s objasnenosťou priestupkov na úseku cestnej premávky nízka," uviedol. V prípade pokút za dopravné priestupky sa Gajdoš prihovára za to, aby sa viac uplatňoval "individuálny výchovný účinok". Je si tiež vedomý nevyhnutnosti zvýšiť počet mestských policajtov.

"Podľa mojej predstavy a príkladov dobrej praxe by sme mali dospieť aspoň k stavu, že na jedného príslušníka mestskej polície pripadá 1000 obyvateľov, dnes je to približne 1600 obyvateľov," ozrejmil. Víta preto i ambíciu magistrátu zvýšiť rozpočet mestskej polície o jeden milión eur.

Vedenie mesta ráta s tým, že v štruktúrach mestskej polície ostane aj Lechner, ktorý ju viedol doteraz. "Máme o to záujem a takto s pánom Lechnerom komunikujeme, vidíme veľký priestor využiť jeho skúsenosti a schopnosti, ale i vzdelanie z odboru dopravy pri organizácii a zabezpečovaní parkovacej politiky v meste, ktorú potrebujeme zaviesť," povedal Vallo.

Poslanci odobrili zásady výberu nových vedení mestských firiem


Spustenie výberových konaní, výber kandidátov do užšieho kola, kontrola a verejné vypočutie. Tak bude prebiehať výber nových šéfov bratislavských mestských podnikov. Rozhodovať bude výberová komisia, následne primátor a konečné slovo bude mať mestské zastupiteľstvo. Počítajú s tým zásady výberu členov orgánov v podnikoch vlastnených alebo ovládaných mestom Bratislava, ktoré vo štvrtok jednohlasne schválilo mestské zastupiteľstvo. Primátor hlavného mesta Matúš Vallo a jeho tím deklaruje, že nové vedenia podnikov budú vybraté transparentne. Proces by mal byť ukončený do konca septembra.

"Výsledky výberu a aj proces musia byť zmysluplné, ale aj dôveryhodné," píše sa v dokumente. Mestský poslanec a starosta Petržalky Ján Hrčka upozornil, že materiál je irelevantný, dôležitá je jeho realizácia. "Prijatím materiálu sa žiadna nová kultúra nenastavuje. Nastavuje sa realizáciou," povedal na margo prijatých zásad, ktoré majú zaručiť transparentné výberové konania.

Nové vedenie hlavného mesta deklaruje, že chce obsadiť kľúčové pozície v mestských firmách osobami, u ktorých neexistuje podozrenie na napojenie na podnikateľské skupiny, a ktoré svojou činnosťou nebudú škodiť záujmom mesta. Samospráva preto v rámci výberového procesu zavedie kontrolu integrity uchádzačov, ktorí postúpia do užšieho výberu. Základné kritéria na výber členov predstavenstiev sú napríklad vysokoškolské vzdelanie, bezúhonnosť, prax v riadení aspoň tri roky, manažérske či profesijné skúsenosti, ale aj prezentácia predstavy o riadení mestskej firmy. Riadenie výberového procesu bude mať na starosti politicky - primátor a mestské zastupiteľstvo, manažérsky - gestor výberových konaní a odborne - výberová komisia i etický poradca. Výberová komisia, ktorú menuje primátor, bude podľa zásad zodpovedať za výber kandidátov do užšieho kola, za ich vypočutie a za odporúčania pre primátora, ktorých kandidátov vybrať.

Komisia má mať päť členov. Podľa dokumentu ju bude tvoriť zástupca primátora (predseda komisie), externý odborník v oblasti výberu ľudských zdrojov, externý odborník z oblasti manažmentu a dvaja nestáli členovia (jeden nominovaný mestským zastupiteľstvom a jeden externý odborník z oblasti pôsobenia mestského podniku). Etický poradca má byť externým odborníkom a dohliadať na prípravu a dodržiavanie etického kódexu výberového procesu.

Mesto chce postupne vypísať výberové konania, vymenovať výberovú komisiu a prijímať prihlášky do predstavenstiev. Počíta následne s preverením uchádzačov, ich výberom do užšieho kola a verejným vypočutím kandidátov na riaditeľov mestských podnikov. Potom by malo padnúť aj rozhodnutie výberovej komisie a schválenie primátorom a mestským zastupiteľstvom. Nasledovať by malo verejné vypočutie kandidátov na ostatných členov predstavenstiev, rozhodnutie výberovej komisie a schválenie primátorom i mestským zastupiteľstvom. Dokument zároveň rieši aj výber členov dozorných rád mestských podnikov.

Zásady sa vzťahujú na akciové spoločnosti, kde má hlavné mesto stopercentný alebo rozhodujúci vplyv. Medzi ne patria najmä firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), Dopravný podnik Bratislava (DPB), Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) či Metro.